Studiował prawo i malarstwo na uniwersytecie w Sewilli, wkrótce jednak poświęcił się literaturze.
Swoje utwory publikował w lokalnej prasie już jako kilkunastoletni chłopak - poematem "Nocturno" zwrócił na siebie uwagę ówczesnej elity literackiej kraju.
W 1905 roku powstała jedna z jego najsłynniejszych książek "Srebroń i ja".
Po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej, wraz z żoną wyjechał do Hiszpanii, następnie mieszkał w USA i na Kubie, od 1951 roku osiadł w Portoryko.
W 1956 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
