Dekretem prezydenta RP z 21 sierpnia 1936 roku utworzono tam Rejon Umocniony Hel. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i po symbolicznych zaślubinach z morzem w Pucku 10 lutego 1920 roku, rozpoczęto tworzenie na Helu silnej bazy lądowej obrony Wybrzeża. W latach 20. zbudowano linię kolejową z Pucka przez Władysławowo wzdłuż całej mierzei do Helu. Powstała też utwardzona droga z licznymi zakrętami w terenach leśnych. Cały końcowy odcinek mierzei (od Juraty do końca cypla) został zmilitaryzowany. Zahamowano administracyjnie rozwój turystyki w tym rejonie. Rozbudowano sieć kolei wąskotorowych i normalnotorowych dla potrzeb wojska. Utworzono różne typy stanowisk artyleryjskich, sprowadzono sprzęt wojskowy i uzbrojenie. Od 1937 roku wstęp na teren Helu był możliwy dla obywateli polskich za okazaniem specjalnej przepustki. W czasie II wojny światowej Hel bronił się do 2 października 1939 roku. Zamieszkiwało go wówczas około 1000 osób.