Dokonał tego Eduard Blásy, spiskoniemiecki taternik, zarządca Starego Smokowca, propagator turystyki. Był zapalonym myśliwym, który doskonale znał południowe stoki Tatr, polując na kozice. 30 lipca 1840 roku wraz ze słowackim pasterzem, myśliwym i przewodnikiem górskim, Janem Rumanem Driečnym starszym, dokonał pierwszego letniego wejścia na Rysy drogą przez przełęcz Wagę.
W latach 1853-1886 zdobywał wierzchołek Rysów jeszcze dziewiętnaście razy, wprowadzając na niego liczne osoby. Swoje pionierskie wejście opisał w wydawanym w Nowym Smokowcu czasopiśmie "Tátra-Vidék". Dla uczczenia tego wydarzenia w 1891 roku na północno-zachodnim wierzchołku szczytu wmurowano marmurową tablicę pamiątkową z napisem: "Ku czci Eduarda Blasyego", która jednak po roku została zniszczona.










