Często przynależność ptaka do gospodarstwa oznaczano nacięciami na nogach lub dziobie. Wszystkie nieoznaczone ptaki były traktowane jako własność królewska. Być może fakt udomowienia łabędzi ocalił lokalną populację, gdyż nadmierne polowania praktycznie wyeliminowały ptaki żyjące na wolności.