Francuzi czują się właścicielami obrazu, gdyż po śmierci mistrza Leonarda, jego siostry sprzedały "Mona Lisę" królowi francuskiemu Franciszkowi I za niebagatelna kwotę, czterech tysięcy złotych koron - równoważność dzisiejszych 9,7 mln dolarów! I w ten sposób trafiła ona do Francji.
Najpierw wisiała w pałacu w Fontainebleau, w królewskim salonie kąpielowym. Po pięćdziesięciu latach ...